Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Huckleberry Finn - charakterystyka • Przygody Tomka Sawyera

Huckleberry Finn – zwany przez przyjaciół Huckiem. Kolega Tomka. Syn miejscowego pijaka, który kompletnie nie interesuje się synem, w wyniku czego chłopiec włóczy się i sypia byle gdzie. Nie chodzi do szkoły, pali fajkę i przeklina. Większość rodziców zabrania swoim dzieciom zabawy z Huckiem, w obawie, iż będzie on miał na nie zły wpływ. Mimo że nosi znoszone ubrania, Huck wzbudza zazdrość wśród rówieśników, którzy uważają go za bardzo samodzielnego i niezależnego.

Właśnie tę niezależność i swobodę ceni sobie Huck najbardziej. Kiedy zostaje adoptowany przez panią Douglas, nie może pogodzić się z narzuconymi mu schematami, aż w końcu decyduje się na ucieczkę. Za namową Tomka wraca jednak do swojego nowego domu.

Huck nie jest jednak postacią negatywną. Chłopiec jest lojalny wobec przyjaciół, a w swoim postępowaniu kieruje się szlachetnością. To dzięki niemu zostaje udaremniony napad na dom pani Douglas. W gruncie rzeczy Huck to sympatyczny urwis.